środa, 6 lutego 2013

Ciekawostki: Jak robię komiks?

Późno stanęła ma noga w domu, ledwo ściągi w WOSu zdążyłam zrobić, co dopiero komiks narysować. Żeby nie było, że znowu luka w terminach, to zrealizuję prośbę Anonimowego czytelnika, która pojawiła się pod ostatnim wpisem.
Z okazji stu polubień miałabym napisać instrukcję, jak tworzę komiksy. Czemu nie? W końcu to mniej roboty niż samo rysowanie.

1. Paint Tool SAI

Jest to prosty program, obsługujący warstwy, umożliwiający szybkie i łatwe ustawienia pędzli. O wiele lepiej mi się w nim rysuje niż w Photoshopie (głównie dzięki opcji nieskończonego klikania "Cofnij", dla niewtajemniczonych: w Photoshopie drugie użycie skrótu Ctrl+Z powoduje powrócenie błędu). SAI ma jeszcze możliwość zapisywania w formacie PSD, obsługiwanym przez Photoshop. Jeszcze jedną zaletą SAIa jest warstwa wektorowa, gdzie można tworzyć linie, a następnie zmieniać ich kierunek, grubość, wielkość, długość, itp. Polecam dla osób nieposiadających tabletów.

2. Tablet

Do rysowania używam tabletu graficznego: Wacom Bamboo Fun. Bardzo mały, choć, kiedy go kupowałam, kosztował majątek. Ogólnie polecam tablety Wacom, nie polecam Pentagramu. Siostra miała, do niczego się nie nadawał.

3. Photoshop

Wersja Photoshopa jest obojętna. W pewnym momencie miałam nawet zainstalowane trzy :). Potrzebne mi przybory do tworzenia komiksu są dostępne w każdej wersji. A są to: zaznaczanie eliptyczne; wypełnij: kolor biały; obrysuj; no i najważniejsze: wprowadź tekst.

4. Schemat rysowania komiksu jest bardzo prosty:
- oczy,
- zarys twarzy,
- usta,
- grzywka,
- włosy,
- reszta ciała,
- ewentualne tło i szczegóły,

Jak już mam narysowane, zapisuje w formacie psd, przerzucam się na Photoshopa.
- Tu pewnie robię błąd, bo tworzę najpierw dymki, a potem dopiero dopasowuje do nich tekst. Zwykle powinno być na odwrót. Cóż, łamać system.
Mam problemy z tworzeniem dymków "krzyczących". Jakby ktoś miał na nie dobry patent to proszę o pomoc :).

Chyba wszystko, co tu mogę napisać... jakby były jakieś prośby, czy pytania, to proszę bardzo, komentarze można zostawiać, można być Anonimowym, jeśli się wstydzicie. 

6 komentarzy:

 1. Mam pytanko: Mogłabyś podać linka skąd ściągnęłaś Paint Tool SAI ? Prooszę:3
  Przy okazji kocham Twoje komiksy! Są naprawdę rewelacyjne ;)
  Życzę weny w twórczości : )

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. *kaszl* You are a pirate *kaszl*. Nie chcę namawiać do piracenia, ale tak najłatwiej go ściągnąć.
   http://thepiratebay.sx/torrent/5249874/Paint_Tool_Sai_v1.10_English

   Usuń
 2. do cofania w ps używa się skrótu ctrl+alt+z, ewentualnie zakładki "historia" i pędzla historii(do włączenia w oknach).... automatycznie jest 20 operacji do cofnięcia, ale można to zwiększyć w ustawieniach.
  ...(to co za chwilę nastąpi nie ma być atakiem personalnym)
  jak ja nie lubię ludzi którzy nie znają ps, nie pokusą się o choć odrobinkę nauki a potem na niego narzekają TT

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zakładka "Historia" jest moją stałą, więc spokojnie, umiem się nią posługiwać :D. Chodziło mi raczej o to, że w SAI-u się o wiele łatwiej cofa i poprawia.

   Usuń
  2. nie wiem, nie używam SAI-a, nie oceniam SAI-a, nie porównuję SAI-a do Photoshopa:D po prostu, kilka dni zanim to napisałem, trafiłem(przypadkiem) na jakimś forum na wypowiedzieć gdzie było żalenie się rodzaju "pomóżcie mi zrobić to i to, byle nie w tym badziewnym photoshopie żebym nie musiał się bawić lassem, bla bla bla" a akurat wystarczyło użyć zaznaczenia zakresem/magicznej różdżki... znajduję kopytko, czytam od początku, widzę "w Photoshopie drugie użycie skrótu Ctrl+Z powoduje powrócenie błędu" i nie wytrzymałem ;p wybacz! :)

   Usuń
  3. W porządku,rozumiem zdenerwowanie :D. Raz byłam na prelekcji o warstwach w Photoshopie, a prowadzące nie znały skrótów klawiszowych i ogólnie nieudolnie się przemieszczały po programie. Nawet jako początkująca wiem, że siatkę się wyłącza w zakładce "View".

   Usuń

Kopytkują